Pilatese-tehnika looja Joseph H. Pilates sündis 1883. aastal Saksamaal. Lapsepõlves nõrga tervisega hädas olnud, nii astma, rahhiidi kui liigesepõletike all kannatanud Joseph Pilates pühendas kogu oma elu hea füüsilise vormi saladuste väljaselgitamisele. Juba lapsena uuris ja katsetas ta enda peal erinevaid treeningkavasid – nii kulturismi, gümnastikat, joogat kui kung-fu’d, olles 14-aastaselt juba sedavõrd heas vormis, et poseeris anatoomiliste kaartide joonistajatele.

Joseph Pilates jõudis arusaamisele, et „moodne” elustiil, halb rüht ja vale hingamine on paljude tervisehädade põhjuseks. Ta leidis, et kui inimese nahk on võimeline pidevalt uuenema, siis peab olema võimalik tervendada ja tugevdada ka organeid ja kogu keha. See ajendaski teda välja töötama ainulaadse harjutuste kava ja uurima erinevate treeningvahendite kasutegureid, mille põhjal ta hiljem arendas välja omaenda kordumatud treeningmasinad.

32-aastaselt kolis mees Inglismaale, kus ta andis enesekaitsetunde, tegutses professionaalse poksijana ning esines isegi tsirkuses. Esimese maailmasõja puhkedes võeti Joseph koos teiste sakslastega vahi alla ning paigutati vangilaagrisse. Laagris viibides õpetas ta teistele vangidele kehalisi harjutusi ning nimetas oma treeningmeetodit „kontroloogiaks” – tänu harjutustele olid vangid hea tervise juures ja suutsid üle elada gripiepideemia, milles hukkus 1918. aastal tuhandeid inimesi. Seda aega saab ühtlasi lugeda pilatese-tehnika sünnihetkeks.

Pärast sõda naasis Pilates Saksamaale, kus ta tegi koostööd mitmete tantsu- ja võimlemisekspertidega, sealhulgas näiteks Rudolf Labaniga. Samuti jätkas ta tööd politseinike treenimisel.

Pärast seda, kui tal paluti hakata treenima sõjaväge, lahkus ta 1926. aastal, kodumaas pettununa, Saksamaalt ning reisis Ameerikasse. Teel uude maailma kohtas ta Clarat, oma tulevast naist ja äripartnerit. Koos rajasid nad New Yorgis stuudio, kus Joseph jätkas oma treeningmeetodi arendamist, kuni jõudis lõpuks tulemuseni, mida tunneme täna pilatese-meetodina. Clara ja Joseph Pilates õpetasid ja juhendasid oma õpilasi New Yorgi stuudios mitu aastakümmet, leides oma kõige pühendunumad järgijad tantsijate ja baleriinide kogukonnast – sealt pärinevad kõik meistrid, kes tänapäeval Joseph Pilatese elutööd edasi kannavad. Lisaks kirjutas Pilates mitu raamatut ning suutis viljaka leiutajana kinnitada 26 patenti.

Joseph Hubertus Pilates suri 1967. aastal 83 aasta vanuselt.

Romana Kryzanowska
Pilatese algupärase meetodi meisterõpetaja Romana Kryzanowska (sünd. 1923) kohtus Joseph Pilatesega esmakordselt 1941. aastal. Tantsimise käigus oli Romana pahkluule tekkinud valus luukild ning säästmaks noort baleriini kirurgilisest sekkumisest, viis legendaarne koreograaf George Balanchine ta kokku Joseph Pilatesega. Juba mõne treeningu järel veendus Romana Pilatese treeningmeetodi hämmastavas tõhususes.

Peagi pühendus ta täielikult pilatesele ja veetis järgmised 30 aastat meetodit õpetades ning ise Josephi ja tema naise Clara käe all pidevalt täiendades. Kui Joseph ja Clara Pilates oma stuudio Romanale pärandasid, võttis ta endale kohustuseks jätkata nende elutööd.

Romana Kryzanowska suri 2013. aastal 90 aastaselt.

Sari Meija Santo
Romana tütrena alustas tänane meisterõpetaja Sari Meija Santo pilatesega tegelemist 9-aastaselt ning puutus lapsepõlves ka ise kokku Joseph Pilatesega, kellest tal on tänaseni säilinud ilusad mälestused. Ta jagab oma ema eluaegset pühendumust ja õpetas koos Romanaga klassikalist pilatese-meetodit enam kui kolm aastakümmet. Sari töötab New Yorki True Pilates stuudios, kus ta annab edasi pilatese-tehnikat „Romana’s Pilates“ ning koolitab pilatese-õpetajaid kogu maailmast.